کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد
نویسندگان

اولین و آخرین وصی «کُلُّهم نورٌ واحدٌ»

پنجشنبه, ۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۵۲ ب.ظ

http://history.mahdaviat.ir/files/mahdaviat.ir/0808_11443736009.jpg

در منابع روایی ما، اوصاف زیادی از حضرت مهدی (عج) آمده است که در پاره‌ای از آنها برای تقریب به ذهن، صفات و شرایط ایشان را مشابه صفات و شرایط سایر انبیا و اولیا معرفی کرده‌اند. در بین اهل‌بیت علیهم‌السلام، شباهت امام اول و آخر قابل توجه است و از این میان، سه ویژگی زهد، علم و شجاعت برجسته‌تر است.

در منابع روایی ما، اوصاف زیادی از منجی بشریت، حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف آمده است که در پاره‌ای از آنها برای تقریب به ذهن، صفات و شرایط ایشان را مشابه صفات و شرایط سایر انبیا و اولیا معرفی کرده‌اند.

مرور این روایات، انگیزه‌ای است برای این‌که شباهت‌های امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف با هر یک از آن بزرگواران را با دقت بیشتری بررسی نماییم و از این راه بتوانیم شناخت بهتری درباره آن حضرت پیدا کنیم و به این حقیقت دست یابیم که آن‌چه خوبان همه دارند، تو یکجا داری.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: سرور ما، قائم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به هنگام ظهور بر دیوار کعبه تکیه می‌زند و می‌فرماید: «ای مردم عالم! هر که بخواهد ابراهیم علیه‌السلام و اسماعیل علیه‌السلام را نظاره کند من همان ابراهیم و اسماعیلم ... هر که می‌خواهد محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و امیرالمؤمنین علیه‌السلام را ببیند، من همان محمد و امیرالمؤمنینم که درود خدا بر آنها باد! هر کس طالب دیدار حسن علیه‌السلام و حسین علیه‌السلام است، من حسن و حسینم؛ هر که بخواهد امامان معصوم علیهم‌السلام را ملاقات نماید، من همان امامان معصومم».[1]

در بین اهل‌بیت علیهم‌السلام، شباهت امام اول و آخر قابل توجه است و از این میان، سه ویژگی زهد، علم و شجاعت در این دو امام، برجسته‌تر است.

زهد


امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به سیره و سنّت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم عمل نموده و به شیوه امیرالمؤمنین علیه‌السلام زندگی می‌کند».[2] در ضمن روایتی از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که فرمود: «وقتی قائم ما اهل بیت علیهم‌السلام بپاخیزد لباس‌های علی علیه‌السلام را در بر می‌کند و روش او را پیش می‌گیرد».[3]
درباره زهد امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، روایاتی داریم که حاکی از آن است که دوران ظهور، برای آن حضرت و یاران خاص ایشان چیزی جز بیداری شب‌ها و گشت و گذار و فعالیت روزها و پوشیدن جامه زبر و خوردن غذای سخت نخواهد بود.

علم


در کتاب دارالسلام روایت شده که امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام فرمود: «یا کمیل ما من علم إلّا و أنا أفتحُه و ما من شیءٍ إلاّ و القائم یَختمه؛ ای کمیل! هیچ علمی نیست مگر این که من افتتاح‌کننده آن می‌باشم و هیچ چیزی نیست مگر این که قائم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف آن را به پایان می‌رساند و خاتمه می‌دهد». صاحب کتاب مکیال‌المکارم می‌فرماید: «منظور از «چیز» در این روایت، یا علم است به قرینه اول حدیث و یا تمام کمالات و اخلاق نیک و علوم و معارف حقّه است که سایر امامان، بعضی از آنها را به مقتضای صلاح زمان خودشان آشکار کرده‌اند، ولی حضرت قائم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف همه آنها را آشکار می‌کند؛ پس با ظهورش، همة فضایل آشکار می‌گردد».[4]
امام علی علیه‌السلام در وصف دانش مهدی موعود عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف می‌فرماید: «زره دانش بر تن دارد و با توجه و معرفت کامل، آن را فراگرفته است. حکمت گمشده اوست که همواره در جستجوی آن می‌باشد»،[5] و این یک شباهت مهم میان آخرین امام و باب مدینه‌العلم نبوی است که از هر باب علمی که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله برای وی گشود، هزاران باب علم گشوده می‌شد.

شجاعت


در وصف شجاعت امام علی علیه‌السلام و حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف روایات بسیاری وارد شده است. شجاعت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در صدر اسلام، زمینه‌ساز تشکیل حکومت اسلامی بود، و شجاعت امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نیز در آخرالزمان به تشکیل حکومت جهانی اسلام منجر خواهد شد. ضربت حضرت علی علیه‌السلام در جنگ خندق بر عمرو بن‌عبدود که نماینده احزاب در مقابل اسلام بود، موجب پیروزی اسلام بر تمام کفر گشت، و با ظهور مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نیز تمام اسلام بر تمام کفر پیروز خواهد شد، چرا که: «وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ»[6] خداوند نور خود را تمام می‌کند و گستره نور حقیقتی را که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله آغاز و امیرالمؤمنین علیه‌السلام تثبیت کرد، با وجود و ظهور مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف تمام و کامل می‌نماید، هر چند که کافران از آن اکراه داشته باشند.

امام علی علیه‌السلام به هنگام فتح مکه، بت‌های آویخته شده در کنار و داخل کعبه را که مدتی طولانی مورد عبادت مردم بود، به کمک پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله شکست و نابود کرد و پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در آن‌جا آیه شریفه «جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقاً»[7] را قرائت نمود که در روایات آمده است، این آیه شریفه به قیام حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نظر دارد و ظهور حضرت در حقیقت، تأویل و مصداق تمام معنای آیه است.

یکی از ویژگی‌های آن بزرگواران این است که در راه خداوند و اجرای اوامر الهی از هیچ کس باک ندارند و در اجرای عدل، قاطعانه و طبق موازین الهی رفتار می‌کنند. همین ویژگی امیرالمؤمنین علیه‌السلام بود که باعث شد با وجود آن که مردم، خودشان برای بیعت به سمت حضرت هجوم بردند و به شدت خواستار به دست گرفتن حکومت توسط ایشان بودند و از ظلم و جور و بی‌عدالتی‌های موجود، خسته و گریزان بودند، با این حال پس از مشاهده قاطعیّت و شجاعت حضرت، در بازپس‌گیری اموال نامشروع و اجرای مساوات بین تمام مسلمانان و در نظر نگرفتن امتیازهای قومی و قبیله‌ای، دریافتند که در حکومت عدل علی علیه‌السلام جایی برای برآوردن هوی و هوس‌هاس نفسانی و پاسخ به حرص و طمع نامحدود نفس امّاره وجود ندارد و به همین دلیل صف خود را از حضرت جدا کردند و بلکه مقابل آن حضرت، صف‌بندی نمودند.

امام علی علیه‌السلام درباره دوران ظهور نیز همین هشدار را می‌دهد و این شباهت را بیان می‌نماید؛ ایشان در نهج البلاغه می‌فرماید: «درباره آن‌چه که باید باشد، شتاب نکنید و آن‌چه را که در آینده باید بیاید دیر مشمارید، چه بسا کسی برای رسیدن به چیزی شتاب می‌کند، اما وقتی به آن رسید، دوست می‎دارد که ای کاش آن را نمی‌دید و چه نزدیک است امروزِ ما به فردایی که سپید آن آشکار شد. ای مردم! اینک ما در آستانه تحقق وعده‌های داده شده و نزدیکی طلوع آن چیزهایی که بر شما پوشیده و ابهام‌آمیز است قرار داریم».[8] آن حضرت در خطبه‌ای دیگر در وصف سیره امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف می‌فرماید: «او خواسته‌ها را تابع هدایت وحی می‌کند، هنگامی که مردم، هدایت را تابع هوس‌های خویش قرار می‌دهند... آگاه باشید فردایی که شما را از آن هیچ شناختی نیست، زمامداری حاکمیت پیدا می‌کند که غیر از خاندان حکومت‌های امروزی است؛ او عمّال و کارگزاران حکومت‌ها را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد. زمین، میوه‌های دل خود (معادن طلا و نقره) را برای او بیرون می‌ریزد و کلیدهایش را به او می‌سپارد. او روش عادلانه و حکومت حق را به شما می‌نمایاند و کتاب خدا و سنت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را که تا آن روز متروک ماندند، زنده می‌کند».[9] روشن است که انجام چنین کار بزرگی، شجاعت و نیز علم بسیار می‌طلبد.

این نیز یکی از وجوه تشابه این دو امام است که مردم باید خود به درماندگی برسند و پس از تجربه حکومت‌های دیگر به ناکار آمدی حکومت‌های غیر دینی و غیر مشروع پی برند و خواستار حکومت ولایی خلیفةالله باشند.

آنچه برای امیرالمؤمنین علیه‌السلام نماد شجاعت و ابزار مبارزه با کفر، شرک، ظلم و نفاق شناخته می‌شود، شمشیر ذوالفقار است که طبق برخی روایات، هدیه‌ای از جانب پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله بوده است. در روایات دیگری آمده است که حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نیز با همین شمشیر قیام کرده و ریشه کفر، شرک، ظلم و نفاق را به وسیله آن قطع می‌نماید.[10]
آن‌چه بیان شد، بیان مهم‌ترین شباهت‌های این دو امام بود و إلّا شباهت‌های کمالی و اخلاقی این دو بزرگوار بیش از این‌ها است، چرا که «کُلُّهم نورٌ واحدٌ».

به امید روزی که فرزند علی، امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، علی‌گونه قیام کند و عدل علوی را در دیدگان همه به تجلی بگذارد.

[1]. امام صادق علیه‌السلام: «و سیدنا القائم مسند ظهره إلی الکعبة و یقول: یا معشر الخلائق ألاومن أراد أن ینظر إلی ابراهیم و اسماعیل و فها أنا ذا ابراهیم و اسماعیل ... ألاومن أراد أن ینظر إلی الأئمة فها أنا ذا الأئمة»؛ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج53، ص9.
[2]. امام صادق علیه‌السلام: «یسیر بسیرة رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم و لا یعیش إلا عیش أمیرالمؤمنین علیه السلام»؛ الغیبة، شیخ طوسی، ص277.
[3]. اصول کافی، کلینی، ج1، ص411.
[4]. مکیال المکارم، ج1، ص159-158.
[5]. نهج البلاغه، ترجمه دشتی، خطبه 182.
[6]. صف/8.
[7]. اسراء/81.
[8]. نهج البلاغه، ترجمه دشتی، خطبه 150.
[9]. همان، خطبه138.
[10]. ر.ک: فرهنگ‌نامه مهدویت، خدامراد سلیمیان، ذیل واژه ذوالفقار، صص19-189.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">