کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد
نویسندگان

شکل گیری سبک زندگی مهدوی اسلامی در غیبت کبری

پنجشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۴، ۰۷:۵۳ ق.ظ

مهدویت

حجت الاسلام حاتم جدیدی با اشاره به تبیین مفهوم مهدویت و پیوند آن با نوروز باستانی ایرانیان، گفت: مهدویت در حقیقت هدایت موجودات به سوی قرب الهی و کمال است، مهدویت انسان ها را به بندگی می رساند تا در سایه بندگی نیز به قرب الهی برسند.

وی هدف مهدویت در تاریخ را تشکیل جامعه مهدوی و سبک زندگی مهدوی اسلامی دانست و بیان داشت: هدف امام عصر(ع) از ظهور و قیام، تشکیل جامعه جهانی و برپایی سبک زندگی اسلامی است، همانطور که رسالت همه انبیاء تلاش در جهت تشکیل جامعه واحد جهانی و ایجاد سبک زندگی متحد میان همه انسان ها بود.حجت الاسلام جدیدی با اشاره به تشکیل جامعه ازسوی پیامبرانی چون سلیمان نبی، حضرت موسی(ع) و پیامبر(ص)، خاطرنشان کرد: کشور ایران با فرهنگ و تمدن کهن در طول ۱۰ هزار سال، جایگاه ظهور انبیاء بوده است. به طوری که حوزه رسالت انبیای زیادی در حوزه تمدن ایران بوده و تعالیم و آموزه های انبیاء در ایران نهادینه شده است.

این پژوهشگر مهدوی با اشاره به نخستین پیامبر(ص) در حوزه تمدن ایران، اظهارداشت: نخستین پیامبر انوش بن شیث بن آدم نوه حضرت آدم بود که قبر ایشان در یکی از شهرستان های اطراف اصفهان است. همچنین حضور حضرت ابراهیم در عراق و حضرت نوح در بین النهرین، در تمدن ایران نشان می دهد که ایرانیان و مردمان خاورمیانه همواره با تعالیم انبیا ارتباط داشته و زندگی می کردند.

وی با بیان اینکه این تعالیم شامل گزاره های اخلاقی و رفتاری بود که در سبک زندگی ایرانیان ورود پیدا کرده است، تصریح کرد: به مرور زمان و ظهور انبیای الهی گزاره های سبک زندگی مهدوی در طول تاریخ در تمدن های خاورمیانه نهادینه شده و شکل گرفته و هر کدام از انبیاء یک قطعه از پازل جامعه مهدوی را به جامعه بشری ارائه دادند و فرهنگ سازی و جامعه سازی کردند تا نقشه اصلی شکل بگیرد.


حجت الاسلام جدیدی با بیان اینکه حوزه رسالت قالب پیامبران الهی و تمامی پیامبران اولوالعزم در منطقه خاورمیانه بود، ادامه داد: فرهنگ نوروز خاص ایران نیست و جغرافیای کل خاورمیانه از شمال چین، هند، غرب ترکیه و قسمتی از یونان در خود فرهنگ نوروز را دارند.

این پژوهشگر مهدوی بااشاره به یکی از نگاه های ناقص به آموزه مهدویت افزود: یکی از نگاه هایی که به مهدویت آسیب می رساند این است که مهدویت را منحصر به دوره امامت کنیم. چرا که اگر تمام ظرفیت مهدویت را ارائه ندهیم، به انحراف خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه جامعه سازی مهدویت از ابتدای خلقت آدم تا امروز دو مقطع را طی کرده است، گفت: نخستین گام رسالت انبیاء برای هدایت بشر و جامعه سازی مهدوی بوده که تمامی پیامبران تلاش می کردند، مردم دین را بپذیرند و سبک زندگی دینی و اسلامی شود و جامعه اسلامی شکل بگیرد.


حجت الاسلام جدیدی ادامه داد: در آخر این دوره که همزمان با ختم نبوت است. جریان مهدویت وارد فاز دوم می شود که با امامت اتفاق می افتد و ائمه ۱۲ گانه شیعه که وظیفه جامعه سازی و نهادینه سازی آموزه های پیامبر(ص) داشتند، با دو مقطع نیز همراه است.

این پژوهشگر مهدوی با اشاره به دوره حضور امامان ۱۱ گانه در جامعه و ارتباط فیزیکی با مردم، خاطرنشان کرد: در دوره امام دوازدهم که همزمان با غیبت امام است، هدایت و جامعه سازی توسط نایبان عام و خاص مطرح می شود که در دوره غیبت صغری ۴ نایب و غیبت کبری که فقها و ولی فقیه وظیفه جامعه سازی و سبک زندگی را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه حرکت مهدویت در حال حاضر توسط ولی فقیه پیش می رود، اظهارداشت: در این راستا عملکرد علما و مراجع همان رسالت انبیاء است و فعالیت هایی که علما می کنند، همان کارهایی است که انبیاء برای تحقق این هدف انجام می دهند.


او با اشاره به مولفه های شکل گیری تمدن مهدوی اسلامی در غیبت کبری، تصریح کرد: در این تمدن ابتدا باید نظام های مهدوی تعریف شود، نظام های فرهنگی، سیاسی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی ایجاد شده و برای جامعه سازی تلاش صورت گیرد.

به کانال تلگرامی مهدویون بپیوندید

نظرات  (۴)

سلام
خداقوت
با پاراگراف آخر خیــــــلی موافقم
سربلند باشید
پاسخ:
سلام
سلامت باشید
خدا قوت
پاسخ:
ممنون
۲۹ بهمن ۹۴ ، ۱۰:۵۱ محمدرضا گلزاری
سلام
مطلبتون عالی بود
ممنون میشم تو وبم نظر بدید
۲۹ بهمن ۹۴ ، ۰۸:۴۸ زائر اربعین.... ع.پ.ا
++++++++++
ممنون
پاسخ:
خواهش

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">