کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد
نویسندگان

چرا انتظار فرج با فضیلت ترین عمل است؟؟

دوشنبه, ۲ فروردين ۱۳۹۵، ۰۸:۳۲ ب.ظ

حقیقت انتظار، آن است که انسان منتظر و چشم به راه، خود و محیطش را برای آمدن منتظر و منجی موعود آماده کند. این آمادگی، بسته به فرد مورد انتظار، معنا و ارزش مییابد؛ برای مثال کسی که منتظر زائر بیت الله است و مسافر او از سفر مکه میآید، طبعاً معنای انتظار برای او این است که خانه را مرتب کند و وسایل پذیرایی را فراهم سازد و…. منتظر امام زمان)عج( نیز به کسی گفته میشود که خود را برای آمدن چنین بزرگمردی آماده کند.
طبیعی است که باید خود را در گروه بندگان صالح قرار دهد، دین را در زندگی خود جاری سازد و دیگران و محیط را برای آمدنش مهیا کند؛ از این رو انتظار فرج، بنا بر فرمایش پیامبر)ص( با فضیلتترین اعمال است. 1 و هر کس تلاش درونی او برای عبادت و عبودیت و کوشش بیرونی او برای زمینهسازی و جهت دهی مردم و محیط بیشتر باشد، موفقتر است.
انتظار فرج، به معنای امید به آینده روشن و تحقّق ارزشها و خوبیها است. چنین نگاهی، به انسان، شور و نشاط و حرکت میدهد؛ به گونهای که هم در پی اصلاح خود اقدام میکند و هم محیط درباره خود را تحت تاثیر قرار میدهد. منتظر، ساکت و ساکن نمیماند، بلکه کارها و تلاشهای خود را در جهت زمینهسازی برای تحقّق ظهور انجام میدهد. چنین فردی، در جامعه، نه تنها خود را از انحرافات اعتقادی و عملی به دور نگه میدارد؛ بلکه سعی در ساختن و اصلاحکردن جامعه نیز دارد؛ بنابراین، انتظار، نه تنها یک عمل فردی که یک کار جمعی و تشکیلاتی است که به طور مداوم، جامعه و افراد را تحت تاثیر قرار میدهد و میتواند ضامن سلامت فکری و عملی فرد و
جامعه باشد.
نیز انتظار، سبب استقامت و پایداری مسلمانان برابر فشارها و سختیها میشود و از یأس و ناامیدی آنان، جلوگیری میکند و به این شکل، راه را برای غلبه و پیروزی آنان هموار میکند.
با این وصف، انتظار، ظرفیّت و توانایی فراوانی برای تحقق جامعه آرمانی و اسلامی موعود، ایجاد میکند که در سایه اعمال فردی و جمعی، کمتر به چشم میخورد؛ به همین سبب، با فضیلتترین عملها شمرده شده است.


1 . بحارالانوار، ج 52 ، ص 21

موافقین ۶ مخالفین ۰ ۹۵/۰۱/۰۲
مدیر سایت

نظرات  (۳)

اللهم عجل لولیک الفرج 
سلام 
عیدتون مبارک 
پاسخ:
سلام
عید شما هم مبارک : )
۰۳ فروردين ۹۵ ، ۱۶:۵۴ ❤منتـــظر المـهـدی❤
به امید ظهورسرورمان
۰۲ فروردين ۹۵ ، ۲۱:۱۷ محمد ابراهیمی
ان شاء الله بنده خوبی برای خداوند و سرباز خوب برای ولیمان باشیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">