کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد

از مجموعه کانون های بسیج دانشجویی دانشگاه میبد

کانون مهدویت دانشگاه میبد
نویسندگان

چرا نام امام زمان (عج) در قرآن نیامده است تا هیچ ابهامی در وجودش باقی نماند؟

 

اولا: تشکیل چنین حکومتی در مواردی صریحا و در موارد دیگر به طور اشاره در قرآن وارد شده است. آیاتی در سوره ((توبه)) و ((صف)) از انتشار و گسترش اسلام در سزح جهانی نوید میدهد، مانند (( لِیُظهرهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ)) یعنی تا آن را بر همه ی ادیان پیروز سازد، اشاره به تشکیل این حکومت است. زیرا مفسران گویند: مضمون این آیه را که پیشگویی از گسترش فراگیر و همه جانبه ی اسلام در سزح جهان است، هنوز تحقق نپذیرفته است.

 

از این گذشته در آیه 106سوره ی انبیاء میفرماید:((ما پس از ذکر ، در زبور نوشتیم که بندگان شایسته من، وارث زمین خواهد بود)). آیه ی شریفه نوید میدهد که صالحان، وارثان زمین خواهد بود و حکومت جهان را بدست خواهد گرفت. و به اتفاق تاریخ بشر ، هنوز این وعده ی الهی تحقق نپذیرفته است.

ثانیا: اگر نام اصلی امام زمان (عج) را نبرده، به خاطر مصلحتی است که برای اهل فضل و درک مخفی نمی باشد، زیرا به همان علت که نام  امام علی (ع) را نبرده، نام آن حضرت را نیز ذکر ننموده است. اگر نام این پیشوایان گرامی را می برد، کینه های دیرینه ی ((بدر و احد و حنین)) بار دیگر زنده میشد، و لذا مطلب را به صورت کلی مطرح کرده و فرموده است:((بندگان شایسته ی من ، وارث زمین خواهند بود)). نام بردن از گذشتگان، مانند لقمان و ذی القرنین ، قابل قیاس با افراد آینده نیست، درباره ی گذشتگان، حسد ها و کینه ها تحریک نمیگردد، و افراد سودجو و شهرت طلب نمیتوانند از آن سوء استفاده کنند ولی بردن نام آیندگان این محظور را دارد.

آیا شما فکر میکنید که تنها ذکر نام، دردی را دوا میکند؟ آیا فکر میکنید که اگر نام امام زمان (عج) در قرآن برده میشد، امکان نداشت که در طول تاریخ ، شیادان و افراد شهرت طلب آنان سوء استفاده نکنند، یا افرادی رود غرض های خاص، وجود او را انکار ننمایند؟ تجربه ی تاریخی نشان داده است که اگر هم قرآن صراحتا نام آن حضرت برده میشد، باز در طول تاریخ شیادان و مدعیان دروغین مهدویت پیدا میشدند و نام خود را امام زمان و مهدی موعود میگذاشتند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و از نام و انتظار مردم استفاده ی نادرست بکنند. 

مگر خدا نام پیامبر (ص) را در انجیل نبرده است؟ 

ولی گروههای مغرض، از آن بهره برداری ناجوانمردانه کردند.

بنابر این مسآله مهم بیان خصوصیات دیگر آن حضرت است که افراد دل آگاه، با شناخت آنها ، مهدی واقعی را از مدعیان دروغین مهدویت باز شناسد.

منبع : کتاب 101 پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان (عج)

<اللهم عجل لولیک الفرج>

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">